تولیدی ماسک

تشخیص ماسک استاندارد از تقلبی

چگونه ماسک جراحی استاندارد را از نمونه تقلبی تشخیص دهیم؟

  • یکی از مواردی که در هنگام خرید ماسک ‌های جراحی باید به آن دقت داشته باشید ، استاندارد یا تقلبی بودن ماسک است .
  • از جمله مواردی که در نگاه اول مشخص کننده استاندارد بودن ماسک جراحی است می ‌توان به قیمت ، محل خرید و بسته ‌بندی محصول اشاره کرد .
  • در خصوص بسته‌ بندی بیرونی ماسک ‌‌های جراحی باید به شماره ثبت محصول دقت داشته باشید .
  • به سری ساخت ، وجود تاییدیه وزارت بهداشت و تاریخ تولید و انقضا ماسک دقت کنید .
  • برای اطمینان بیشتر از تهیه کالای با کیفیت و استاندارد بهتر است از فروشگاه ‌های معتبر آنلاین و داروخانه‌ های مجاز و معتبر خرید خود را انجام دهید .
در کنار این موارد ، شما می ‌توانید با دانستن نکات زیر به راحتی ماسک ‌های جراحی تقلبی را از نمونه ‌های اصلی و باکیفیت تشخیص دهید .

۱. تست دیداری

در مرحله اول می ‌توانید با بررسی دقیق ، تقلبی بودن ماسک را تشخیص دهید . برای این کار ، کافی است ماسک را در معرض نور خورشید قرار داده و ۳ لایه آن را از هم جدا کنید . شما باید بتوانید که سه لایه را زیر دست خود تشخیص دهید . در صورتی که نتوانستید ۳ لایه مجزا را ببینید ، ماسک شما تقلبی است .

۲. تست عدم اشتعال پذیری

لایه میانه ماسک ‌های جراحی از الیاف ملت بلون (Melt blown) ساخته شده که غیر قابل اشتعال است . برای تست اصالت و کیفیت ماسک ، می ‌توانید این لایه از ماسک را آتش زده و ببینید که به جای این که شبیه کاغذ بسوزد ، مانند پلاستیک آب می ‌شود . اگر این لایه آتش گرفت ، بدانید تقلبی است .

۳. تست مقاومت در مقابل آب

بیرونی‌ترین لایه ماسک‌های جراحی به صورت ضد آب طراحی شده است . برای تست اصالت و کیفیت ماسک جراحی کافی است آن را شبیه به قیف در کف دست خود قرار داده و مقداری آب درون آن بریزید . در صورتی که ماسک خیس شد یا نشتی داد ، نمونه‌ای که خریداری کرده‌اید تقلبی است .

۴. تست جذب الکترواستاتیک

لایه میانی ماسک‌ های جراحی اغلب خاصیت الکترواستاتیک دارد . در صورتی که تعدادی ماسک دارید یکی از آن ‌ها را باز کرده و لایه میانی را روی دستتان بکشید ، با این کار باید حسی شبیه به الکتریسیته شدن داشته باشید . این خاصیت به دلیل وجود بار الکتریکی در لایه میانی و الیاف مخصوص آن است . در صورتی که لایه میانی ماسک جراحی اینطور نباشد ماسک شما تقلبی است .

۵. تست عبور نور

لایه میانی ماسک ‌های جراحی به منظور جلوگیری از عبور باکتری و به دام انداختن آن طراحی شده است . این لایه نباید بافتی به هم فشرده داشته باشد بلکه در عوض بافت آن باید نرم و دارای منافذی بوده که فرد بتواند به راحتی تنفس کند . اگر لایه میانی بافتی به هم فشرده داشته باشد ، ماسک شما تقلبی است .

۶. تست نفس کشیدن

می ‌دانیم که ماسک ‌های جراحی ۳ لایه هستند و لایه میانی دارای خاصیت الکترواستاتیک است که باعث به دام افتادن باکتری‌ و میکروب در آن می ‌شود ، بنابراین با عطسه یا سرفه کردن نباید هوایی از ماسک شما خارج شود . برای تست اصالت ، ماسک را روی صورت زده و سعی کنید شمعی را خاموش کنید . این ماسک اجازه می‌دهد شما نفس بکشید اما مانع از عبور هوای درون ریه و شش به محیط بیرون می ‌شود . به بیان ساده با زدن ماسک جراحی اصلی نمی ‌توانید فوت کنید .

۷. تست جذب

برای تست اصالت و کیفیت ماسک جراحی خریداری شده کافی است لایه میانی (ملت بلون) آن را جدا کرده و سعی کنید که مایعات را با آن جذب کنید . لایه میانی به گونه ‌ای طراحی شده است که بتواند بزاق ، ترشحات و مخاط دهان و بینی را جذب کند . در صورتی که لایه میانی نتواند به راحتی مایعات را جذب کند ، یعنی تقلبی بوده و استفاده از آن به شدت خطرناک است زیرا مانع از عبور میکروب و باکتری ‌های تنفسی نمی‌ شود .

کلام آخر

توجه به کیفیت و اصالت کالا ، تضمین کننده سلامت خود و کسانی که دوستشان دارید و جامعه است . این روزها که تب بیماری کرونا و استفاده از ماسک برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری داغ است ، برای محافظت و ایمنی بیشتر باید ترفند ها و راه‌ های تشخیص ماسک جراحی اصلی و تقلبی را بدانید . علاوه بر این تهیه محصولات بهداشتی و پزشکی و اطمینان از اصالت و کیفیت بالای آن‌ ها بسیار اهمیت دارد ، زیرا این محصولات به صورت مستقیم بر شرایط سلامتی فرد تاثیر می ‌گذارند . یکی از راحت‌ ترین راه‌ های اطمینان از اصالت کالا ، خرید آن از فروشگاه ‌های معتبر آنلاین لوازم پزشکی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *